Шукати в цьому блозі

середа, 18 січня 2023 р.

Тема: Антарктида. Тектонічна будова і рельєф

 Перевірте себе,як ви знаєте географічні об'єкти Антарктиди:

https://www.purposegames.com/game/QqPaQUBEebZ

 

Тектонічна будова і рельєф

Антарктична платформа є одним з уламків давньої Гондвани.

Рельєф Антарктиди незвичайний, двоповерховий: згори - льодовиковий, знизу - земної кори (корінний). Поверхня материка вкрита велетенським льодовиковим щитом. Він має вигляд купола. Антарктида ділиться на Східну (близько 10 млн. км²) і Західну з Антарктичним півостровом, різні за своєю геологічною будовою: 

Східна Антарктида і велика частинадокембрійська Антарктична платформа, облямована більш пізніми складчастими утвореннями, 

Західна Антарктида Каледонська плита й Альпійський складчастий пояс (Антарктичний півострів і прилеглі до нього райони).

99,5% поверхні прикриває материковий лід товщиною до 4776 м (середня товщина 1880 м), який піднімається до 4010 м (в середньому до 2040 м); решту займають гірські пасма, нунатаки і так звані оази; найвища точка, до 5140 м (масив Вінсона) в горах Елсверта, в Західній Антарктиді; шельфові льодовики Росса, Ронне, Фільхнера та інші творять льодові бар'єри. Південний полюс лежить на висоті близько 2800 м.   Вільна від льоду поверхня становить лише 4,5% площі материка. Це незначні прибережні ділянки суходолу («оазиси») і найвищі гори. Поверхня льодовика розбита численними тріщинами й провалами. Встановлено, що в ряді місць Антарктиди ложе льодовика лежить нижче від рівня моря. Лід перебуває в постійному русі. Від центра Антарктиди він розтікається до її периферії (в районі обсерваторії «Мирний» швидкість руху льоду 30—45 м за рік) і круто обривається в бік моря, утворюючи високі льодові стіни — бар'єри. Висота найбільшого в Антарктиді льодового бар'єра Росса 45—73 м, але переважно 30—40 м. У багатьох місцях лід, що сповзає в море, утворює плаваючі припаяні до суші великі шельфові льодовики (Росса, Шеклтона та ін.) загальною площею понад 900 тис. км². Льодовики постійно обламуються і дають початок айсбергам, які виносяться на північ в океани, що омивають Антарктиду.

Корисні копалини

          Корисні копалини: кам'яне вугілля, залізна руда, слюда, мідь, свинець, цинк, графіт і ін. не видобуваються через міжнародну угоду 1959 р. 

 

 

Ще раз виконайте завдання з початку уроку, чи відбулись зміни у ваших відповідях?

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.